دعای خاص از امام صادق علیه السلام برای افزایش روزی

0

الکافی به نقل از ابن طیار :

❇️به امام صادق(ع) گفتم:

سرمایه ای که داشتم بر باد رفت و سخت در مضیقه هستم.

❇️فرمود: «آیا دکانی در بازار داری؟».

گفتم: آری؛ امّا رهایش کرده ام.

❇️فرمود: «چون به کوفه برگشتی، در دکانت بنشین و آن را آب و جارو بزن و هر گاه خواستی به بازار روی، دو یا چهار رکعت نماز بخوان و در پی آن بگو:

تَوَجَّهتُ بِلا حَولٍ مِنّی ولا قُوَّةٍ، ولکن بِحَولِک وقُوَّتِک، أبرَأُ إلَیک مِنَ الحَولِ وَالقُوَّةِ إلاّ بِک، فَأَنتَ حَولی ومِنک قُوَّتی، اللّهُمَّ فَارزُقنی مِن فَضلِک الواسِعِ رِزقا کثیرا طَیبا وأَنَا خافِضٌ فی عافِیتِک، فَإِنَّهُ لا یملِکها أحَدٌ غَیرُک

“می روم، نه با نیرو توانی از خود، که با نیرو و توانِ تو. از هر نیرو و توانی به درگاه تو اعلام برائت می کنم، مگر نیرو و توان تو؛ زیرا که تویی نیروی من و توان من از توست. بار خدایا! از فضل بی کرانت، به من روزی فراوان و پاک، عطا فرما، در حالی که در عافیت تو آسوده به سر می برم؛ زیرا که احدی جز تو، مالک عافیت نیست”».

????ابن طیار می گوید: من این کار را کردم و با این ترس به دکانم می رفتم که مأمور مالیات، اجاره دکانم را از من مطالبه کند و من، آه در بساط نداشتم.

♦️یک روز تاجر سیاری، کالایی آورد و به من گفت: نصف حجره ات را به من اجاره می دهی؟ من نصف حجره ام را، به او اجاره دادم و کالایش را به فروش گذاشت، امّا به قیمتی از او می خریدند که نفروخت. به او گفتم: آیا حاضری خیری از تو به من برسد؟ یک لنگه بار از این کالایت را به من می فروشی و من، آن را بفروشم و سودش را بردارم و اصل پولش را به تو بدهم؟ گفت: چه تضمینی است که به من بدهی؟ گفتم: خدا را شاهد می گیرم. گفت: یک لنگه بار را بردار. من برداشتم و آن را یادداشت کردم.

????سرمای شدیدی آمد و من، همان روز کالا را فروختم و بهایش را به او دادم و سودش را برداشتم. به همین ترتیب، یک لنگه یک لنگه بر می داشتم و می فروختم و سودش را بر می داشتم و سرمایه اش را به او برمی گرداندم تا آن که بر چارپایان نشستم و برده ها خریدم و خانه ها ساختم.

????منابع:

الکافی: ج ۳ ص ۴۷۴ ح ۳،
تهذیب الأحکام: ج ۳ ص ۳۱۲ ح ۹۶۷ عن أبی الطیار،
بحارالأنوار:ج ۴۷ ص ۳۶۷ ح ۸۴،
دانشنامه قرآن و حدیث، ج ۱۷، ص ۳۴۰.