دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان

مرحوم ایت الله مجتهدی تهرانی رحمه الله علیه

میفرماید:
كسي كه زياد استغفار كند چهار چيز بدست مي آورد ؛
كسي كه استغفار مي كند و اهل استغفار است خدا غم و غصه را از دل و جان او بر مي دارد …

 

متن :

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِينَ وَ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ الْقَانِتِينَ‏ وَ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ أَوْلِيَائِكَ الْمُقَرَّبِينَ بِرَأْفَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِين‏ .

 

ترجمه :

خدايا مرا در اين روز از توبه و استغفار كنندگان قرار ده و از بندگان صالح مطيع خود مقرر فرما و هم در اين روز مرا از دوستان مقرب درگاه خود قرار ده به حق لطف و رأفتت اى مهربانترين مهربانان عالم.

 

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِينَ

خدايا در روز پنجم ماه رمضان من را از مستغفرين قرار بده

 

استغفار شرايط دارد ؛

كسي كه مال حرام خورده با استغفار درست نمي شود بلكه بايد صاحبان مال را راضي كند تا استغفار او پذيرفته شود ؛

اگر بدنت از مال حرام فربه و چاق شده است بايد با روزه و كم خوردن آن گوشت هاي حرام را آب كني ؛

اگر قبلا شب تا به صبح در مجلس طرب و گناه بسر مي برده؛ الان كه مي خواهد توبه كند بايد شب ها عبادت كند و احياء بگيرد تا جبران گذشته بشود .

پس اينكه مي گوييم ؛ خدايا من را از مستغفرين قرار بده به اين معناست كه واقعا از گذشته خويش پشيمان باشم و حقوق مردم را ادا كنم ؛ طوري نباشد كه اگر گناهي كرده ام حالا كه به آن گناه فكر ميكنم از فكر كردن به آن گناه لذت ببرم ؟! بايد توبه راستين كرد.

 

ممدوح بودن استغفار زباني :

اگر مقيد باشيد هر روز به تعداد مشخصي استغفار زباني بكنيد خوب است بعد از نماز عصر هفتاد بار استغفار كردن خوب است كه در روايت هم وارد شده است .

 

خواص استغفار

الف- رهايي از غم و غصه
من اكثر الاستغفار جعل الله من كل هم و غم و فرجا
كسي كه زياد استغفار كند چهار چيز بدست مي آورد ؛ كسي كه استغفار مي كند و اهل استغفار است خدا غم و غصه را از دل و جان او بر مي دارد ؛
گاهي بدون هيچ دليلي احساس غم و غصه كرده ام ؛ و استغفار كه مي كنم ؛ حالم خوب مي شود شما هم اين مطلب را امتحان كنيد .

 

ب- ايجاد امنيت
و من كل خوف امنا
انسان از خبر هاي هولناك مي ترسد مثلا ؛ ميگويند زلزله اي در راه هست ؛ يا آمريكا ميخواهد به ايران حمله كند و…. اينجا استغفار كن ؛ كه آن ترس و خوف را برطرف مي كند و هيچ اتفاقي هم نمي افتد ؛ آمريكا هم هيچ غلطي نمي تواند بكند .

 

ج- نجات از تنگنا هاي زندگي

و من كل ضيق مخرجا
اگر در زندگي به بن بست خورده اي و مشكلاتت زياد شده است استغفار كن ؛
ازدواج كرده اي و صاحبخانه جوابت كرده ؛ هرچي ميگردي جا پيدا نمي كني ؟! برو استغفار كن ،
خدا به دل يكي مي اندازد تا مشكل تو را حل كند و….پس اگر در مشكلات و گرفتاري ها هستي و حاجتي داري استغفار كن! البته ؛ شرايط استغفار را هم رعايت كن

 

د- زياد شدن روزي

و يرزقه الله من حيث لا يحتسب
اگر استغفار كني ؛ خداوند روزي تو را از محلي كه گمان نداري مي فرستد ؛ مثلا شماي طلبه هم مباحثه خوب نداري اگر اهل استغفار باشي خدا يك هم بحث خوب به شما مي دهد ؛ زن خوب نصيبت مي شود ؛ همسفر خوب پيدا مي كني و…!

و اين را هم بدانيم كه منظور از رزق تنها مال و ثروت مادي دنيا نيست ؛ فقط پول نيست! بلكه رزق شامل امور معنوي هم مي شود ، رفيق خوب رزق است ؛ همسفر خوب رزق است .

 

وَ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ الْقَانِتِينَ

خدايا من را از بندگان صالح خودت قرار بده ؛ من را فرمانبردار خودت قرار بده اگر انسان اهل اطاعت از خدا باشد ؛ خدا هم او را دوست خواهد داشت

 

وَ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ أَوْلِيَائِكَ الْمُقَرَّبِينَ

خدايا من را از دوستان نزديكت قرار بده ! خداوند دوستان و بندگاني دارد كه مقربين درگاه الهي هستند ايشان «في مقعد صدق عند مليك مقتدر» هستند

 

در مقام حضور الهي هستند ، در بهشت خاص الهي وارد شده اند ، خود بهشت مراتب دارد اين گروه كه عاشقان الهي بوده اند و عبادت ايشان بخاطر خدا بوده مخاطب به اين آيه قرآن هستند « فادخلي في عبادي و ادخلي جنتي »

اگر داخل در بندگان خدا شدي آنگاه در بهشت خاص الهي هم وارد خواهي شد

 

بِرَأْفَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِين‏

خدايا اين دعاهاي ما را به رافت و مهرباني خودت مستجاب كن اي كسي كه رحمت از همه رحم كنند گان بيشتر است ؛ در روايت آمده است كه مهرباني و رحمت صد جزو است و در پدر و مادر يكي از آن صد تا قرار دارد پس ببينيد خداوند چقدر مهربان و رحيم است ؛ فقط كافي است بگويي خدا تا در آغوش رحمت الهي جاي بگيري ؛ تو اگر يك قدم بسوي خدا قدم بداري خدا ، هروله كنان و دوان دوان به سوي تو قدم بر مي دارد.