دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان

مرحوم ایت الله مجتهدی تهرانی رحمه الله علیه

میفرماید:
کسی که زیاد استغفار کند چهار چیز بدست می آورد ؛
کسی که استغفار می کند و اهل استغفار است خدا غم و غصه را از دل و جان او بر می دارد …

 

متن :

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ‏ وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ أَوْلِیَائِکَ الْمُقَرَّبِینَ بِرَأْفَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین‏ .

 

ترجمه :

خدایا مرا در این روز از توبه و استغفار کنندگان قرار ده و از بندگان صالح مطیع خود مقرر فرما و هم در این روز مرا از دوستان مقرب درگاه خود قرار ده به حق لطف و رأفتت اى مهربانترین مهربانان عالم.

 

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ

خدایا در روز پنجم ماه رمضان من را از مستغفرین قرار بده

 

استغفار شرایط دارد ؛

کسی که مال حرام خورده با استغفار درست نمی شود بلکه باید صاحبان مال را راضی کند تا استغفار او پذیرفته شود ؛

اگر بدنت از مال حرام فربه و چاق شده است باید با روزه و کم خوردن آن گوشت های حرام را آب کنی ؛

اگر قبلا شب تا به صبح در مجلس طرب و گناه بسر می برده؛ الان که می خواهد توبه کند باید شب ها عبادت کند و احیاء بگیرد تا جبران گذشته بشود .

پس اینکه می گوییم ؛ خدایا من را از مستغفرین قرار بده به این معناست که واقعا از گذشته خویش پشیمان باشم و حقوق مردم را ادا کنم ؛ طوری نباشد که اگر گناهی کرده ام حالا که به آن گناه فکر میکنم از فکر کردن به آن گناه لذت ببرم ؟! باید توبه راستین کرد.

 

ممدوح بودن استغفار زبانی :

اگر مقید باشید هر روز به تعداد مشخصی استغفار زبانی بکنید خوب است بعد از نماز عصر هفتاد بار استغفار کردن خوب است که در روایت هم وارد شده است .

 

خواص استغفار

الف- رهایی از غم و غصه
من اکثر الاستغفار جعل الله من کل هم و غم و فرجا
کسی که زیاد استغفار کند چهار چیز بدست می آورد ؛ کسی که استغفار می کند و اهل استغفار است خدا غم و غصه را از دل و جان او بر می دارد ؛
گاهی بدون هیچ دلیلی احساس غم و غصه کرده ام ؛ و استغفار که می کنم ؛ حالم خوب می شود شما هم این مطلب را امتحان کنید .

 

ب- ایجاد امنیت
و من کل خوف امنا
انسان از خبر های هولناک می ترسد مثلا ؛ میگویند زلزله ای در راه هست ؛ یا آمریکا میخواهد به ایران حمله کند و…. اینجا استغفار کن ؛ که آن ترس و خوف را برطرف می کند و هیچ اتفاقی هم نمی افتد ؛ آمریکا هم هیچ غلطی نمی تواند بکند .

 

ج- نجات از تنگنا های زندگی

و من کل ضیق مخرجا
اگر در زندگی به بن بست خورده ای و مشکلاتت زیاد شده است استغفار کن ؛
ازدواج کرده ای و صاحبخانه جوابت کرده ؛ هرچی میگردی جا پیدا نمی کنی ؟! برو استغفار کن ،
خدا به دل یکی می اندازد تا مشکل تو را حل کند و….پس اگر در مشکلات و گرفتاری ها هستی و حاجتی داری استغفار کن! البته ؛ شرایط استغفار را هم رعایت کن

 

د- زیاد شدن روزی

و یرزقه الله من حیث لا یحتسب
اگر استغفار کنی ؛ خداوند روزی تو را از محلی که گمان نداری می فرستد ؛ مثلا شمای طلبه هم مباحثه خوب نداری اگر اهل استغفار باشی خدا یک هم بحث خوب به شما می دهد ؛ زن خوب نصیبت می شود ؛ همسفر خوب پیدا می کنی و…!

و این را هم بدانیم که منظور از رزق تنها مال و ثروت مادی دنیا نیست ؛ فقط پول نیست! بلکه رزق شامل امور معنوی هم می شود ، رفیق خوب رزق است ؛ همسفر خوب رزق است .

 

وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ

خدایا من را از بندگان صالح خودت قرار بده ؛ من را فرمانبردار خودت قرار بده اگر انسان اهل اطاعت از خدا باشد ؛ خدا هم او را دوست خواهد داشت

 

وَ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ أَوْلِیَائِکَ الْمُقَرَّبِینَ

خدایا من را از دوستان نزدیکت قرار بده ! خداوند دوستان و بندگانی دارد که مقربین درگاه الهی هستند ایشان «فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر» هستند

 

در مقام حضور الهی هستند ، در بهشت خاص الهی وارد شده اند ، خود بهشت مراتب دارد این گروه که عاشقان الهی بوده اند و عبادت ایشان بخاطر خدا بوده مخاطب به این آیه قرآن هستند « فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی »

اگر داخل در بندگان خدا شدی آنگاه در بهشت خاص الهی هم وارد خواهی شد

 

بِرَأْفَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین‏

خدایا این دعاهای ما را به رافت و مهربانی خودت مستجاب کن ای کسی که رحمت از همه رحم کنند گان بیشتر است ؛ در روایت آمده است که مهربانی و رحمت صد جزو است و در پدر و مادر یکی از آن صد تا قرار دارد پس ببینید خداوند چقدر مهربان و رحیم است ؛ فقط کافی است بگویی خدا تا در آغوش رحمت الهی جای بگیری ؛ تو اگر یک قدم بسوی خدا قدم بداری خدا ، هروله کنان و دوان دوان به سوی تو قدم بر می دارد.