اثبات وجود حضرت مهدی (عج) در تاریخ

چگونه می شود اثبات کرد که مهدی (عج) واقعا در تاریخ وجود داشته است؟ شاید شرایط خاص روحی_روانی این باور را در ذهن مردم جا انداخته باشد؟ این اصل که مهدی رهبر موعود و منجی عالم بشریت است به صورت عام در احادیث نبوی و به صورت خاص در روایات ائمهِ اهل بیت آمده است، در این روایات مساله به گونه ایی مورد تاکید قرار گرفته که جای هیچ گونه شکی باقی نمی گذارد، و چهارصد حدیث فقط از طریق اهل سنت شمارش شده که به ضمیمه روایات شیعه به بیش از هزار روایت می رسد،در مورد خیلی از مسائل بدیهی اسلام که مسلمانان به آن معتقدند این همه روایات واردنشده. اما تجسم این اندیشه در وجود امام دوازدهم ،دلایل کافی دارد که کاملا قانع کننده است این دلایل را می توان در دو دلیل نقلی و علمی خلاصه کرد دلیل نقلی وجود امام موعود را اثبات می کند و دلیل علمی ثابت می کند که مهدی یک اسطوره و یک فرضیه نیست بلکه حقیقتی است که وجود او در تاریخ لمس شده است.

در ادامه دلیل نقلی و عقلی را شرح خواهیم داد.

دلیل نقلی اثبات امام زمان عجل الله

صدها روایات و حدیث از پیامبر اکرم صلی الله علیه و ائمه اهل بیت رسیده که می گوید مهدی موعود دارای این خصوصیات است: از اهل بیت است، از فرزندان فاطمه است، از نسل حسین(ع) و نهمین فرزند آن حضرت است، و روایتی که می گوید جانشینان پیامبر ١٢ نفر هستند.

از راویان احادیث مهدوی از اهل سنت که احادیث مهدوی را در کتاب خود ذکر کرده اند؛ می توان به ابوداوود در کتاب سنن، ترمذی در کتاب جامع،ابن سعد در کتاب الطبقات و غیره نام برد.
از راویان احادیث مهدوی از صحابه می توان به ام حبیبه (همسر رسول خدا)،ام سلمه(همسر رسول خدا)،جابر بن سمره،جابربن عبدالله انصاری،سلمان فارسی،و غیره اشاره کرد..
این روایات مهدی موعود را در شخص امام دوازدهم تعیین کرده اند و با اینکه ائمه برای حفظ آن حضرت از قتل سعی داشتند مساله در سطح عمومی مطرح نشود در عین حال روایات زیادی در این زمینه وارد شده،البته زیادی روایت به تنهایی نمی تواند مقبول باشد، بلکه در اینجا گواه خاصی وجود دارد که دلیل برصحت این روایات است،در حدیث شریف نبوی،سخن از امامان،جانشینان،امیران و سخن از دوازده تن آمده در بعضی از احادیث دوازده امام،و در بعضی دوازده خلیفه،و در بعضی دیگر دوازده امیر ذکر شده،این احادیث همگی از کتاب های معتبر شیعه و سنی از قبیل صحیح بخاری،صحیح مسلم،سنن ترمذی،سنن ابوداوود نقل شده شدهاست.

احادیث مهدی(عج) در منابع روایی اهل سنت به خصوص کُتب *صحاح سته* با موضوعات مختلف مربوط به وجود مبارک حضرت (ع) فراوان به چشم می خورد. برخی از محققین به گردآوری و دسته‌بندی موضوعی روایات براساس نام آن حضرت، تاریخ ولادت، حسب و نسب، نشانه‌های قبل از ظهور، گستره‌ی حکومت، زمان ظهور، مکان ظهور، اصحاب آن حضرت و … پرداخته‌اند.

در این‌جا برای نمونه به ذکر چند روایت از قدیمیترین منابع عامه درخصوص ویژگی های آن حضرت اکتفا می نماییم:

جابر بن سمره از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل می کند که فرمود: «لا یزال الدین قائماً حتی تقوم الساعه او یکون علیکم اثناعشر خلیفه، کلهم من قریش»: «همواره این دین تا روز قیامت باقی است، تا دوازده نفر خلیفه که تمامشان از قریش‌اند بر شما خلافت کنند.» (البخاری، ۴/۱۶۱)
ام‌سلمه از پیامبر اکرم(ص) نقل می کند که فرمود: «المهدی من ولد فاطمه(س)»: «مهدی از فرزندان فاطمه(س) است.» (ابن‌ماجه، ۲/۱۳۶۸)
هم‌چنین ثوبان از پیامبر اکرم(ص) روایت می کند: «… ثم یجیء خلیفه الله مهدی، فاذا سمعتم به فأتوه فبایعوه، فانه خلیفه الله المهدی»: «… خلیفه‌ی خدا حضرت مهدی می آید، پس هنگامی که شنیدید نزد او بشتابید و با او بیعت کنید که او خلیفه‌الله «مهدی» است.» (همان، ۲/۵۳۰)
زرّ از عبدالله روایت کرده که گفت: رسول خدا (ص) فرمود: دنیا تمام نمی شود تا آنکه مردی از اهل بیت من که نامش مانند نام من است، حاکم بر عرب باشد. (این حدیث در سنن ابو داود ـ که از کتب معتبر اهل سنت و در واقع از صحاح سته است ـ آمده است)

باب دوم روایات در گفته رسول خدا (ص) که مهدی از عترت من از فرزندان فاطمه است

سعیدبن مسیب می گوید: نزد ام‌سلمه درباره حضرت مهدی گفت‌وگو می کردیم ام‌سلمه گفت: شنیدم رسول‌ خدا (ص) می فرمود: مهدی از عترت من از فرزندان فاطمه (س) است. ابن‌ماجه این حدیث را در سنن خویش [که آن هم از صحاح سته به شمار می رود] ذکر کرده است».

دلیل علمی اثبات وجود حضرت مهدی عجل الله

دلیل علمی،تجربه است، تجربه ایی که مدت زمان هفتادسال گروهی از مردم با او زندگی کردند،یعنی غیبت صغری.

این غیبت برگزار شد تا مردم به تدریج با غیبت خو بگیرند و خودرا بر اساس آن بسازند،در این مدت چهارتن از پاکترین وباتقوا ترین مومنان نیابت و جانشینی آن حضرت را برعهده داشتند،و در مدت هفتاد سال واسطه میان او و مردم بودند و هیچکس در هیچ زمینه ایی خطایی از انها ندیده و نشنیده است.
آیا تصور می کنید امکان داشته باشد یک دروغ هفتاد سال دوام بیاورد و چهارنفر با هماهنگی و یک صدا یک نقش را بازی کنند؟
آنان با رفتار صمیمانه خود چنان در مردم اطمینان ایجاد کرده بودند که همه به گفتار ویکردار آنان ایمان داشتند. آیا می شود این چهارتن بگونه ایی نقش بازی کنند که هیچکس به حقیقت پی نبرد در حالی که این افراد هیچ رابطه ی خاصی باهم نداشته اند تا بگوییم که آنها تبانی کرده اند.از قدیم گفته اند طناب دروغ کوتاه است امکان ندارد بتواند به این شکل دوام بیاورد و درتمام مدت موضوع کشف نگردد و همه به آن ایمان داشته باشند.
پس نتیجه میگیریم که پدیده غیبت صغری میتواند به عنوان یک آزموده علمی، دلیل برواقعیت خارجی یک موضوع باشد و آن،وجــــــود،زندگـــــی و سپس غیبت حضرت عشق مهدی صاحب زمان است. آن حضرت پس از غیبت صغری خود اعلام کرده که در پرده غیبت کبری خواهدرفت و از نظرها پنهان خواهد گشت و هیچکس اورا نخواهد دید.

 

منابع:

کتاب الفبای مهدویت یا موعود نامه
نشریه موعود شماره١۴ص٨٠(مقاله شهید سیدمحمدباقر صدر)