راز طول عمر امام مهدی عجل الله از دیدگاه های مختلف

راز طول عمر امام مهدی عجل الله برای برخی از افراد سوال است و البته گروهی نیز که علاقه مند به مباحث مهدویت هستند، دوست دارند در این باره بیشتر بدانند. در این مقاله نگاه جامعی به این موضوع می اندازیم.

امام مهدی عجل الله چگونه تا به امروز زیسته است؟

قبل از هر چیز بر این عقیده هستیم که بحث و گفتگو درمورد طول عمر امام مهدی(عج) بحث سازنده و هدفداری نیست و کسی که این بحث را مطرح می‌کند؛ در واقع خود را به ناآگاهی می زند و به حق ستیزی می پردازد.
به دلیل اینکه ما تاکنون کسی را ندیده ایم که درمورد طول عمر فرشتگان یا ابلیس بحث کند یا در مورد طول عمر حضرت خضر علیه السلام که از آب حیات نوشید و از زمان حضرت موسی علیه السلام تاکنون زنده است، بحث نماید و تنها همه اشکال تراشی ها در مورد طول عمر امام مهدی (عج) است.
به راستی این بهانه جویی و خود را به ناآگاهی زدن برای چیست و چرا این امر را مورد استهزاء قرار می دهند؟ آیا این عمل به انگیزه کینه جویی و دشمنی با خاندان پیامبر (ص) است؟ یا شک و تردید در قدرت خدای متعال است؟ این چنین دور از حقیقت پنداشتن که از ناآگاهی و بی خبری بر می خیزد چه ارزشی می‌تواند داشته باشد؟
به یاد دارم هنگامی که فضانوردان در کره ماه پیاده شدند، این خبر در سراسر جهان منتشر شد و عکس فضانوردان در لحظه فرود بر سطح کره ماه بر صفحه تلویزیون ها پدیدار شد و ماهواره های مصنوعی آن را به سراسر جهان انتقال دادند. با همه این ها بسیاری از آن هایی که من می شناختم را دیدم که این رخ داد را به تمسخر گرفتند و آن را دروغ به حساب آوردند.تا آنجا که یکی به من گفت:من از شما تعجب می‌کنم که چگونه این دروغ را باور میکنی؟ چگونه ممکن است که مسیحیان و کافران در کره ماه فرود آیند؟
آیا دور از حقیقت دانستن و انکار آنان مانع از واقعیت رسیدن انسان به کره ماه شد؟… هرگز!
طبیعی است که هرگز در طولانی بودن عمر امام مهدی (عج) که یک حقیقت اثبات شده است،فرصتی برای انکار و تردید وجود ندارد و شبهات پیرامون این موضوع ارزشی ندارد زیرا این نوع شک و تردید همانند شک و تردید درباره گرمی آتش یا نور خورشید در وسط روز است که از حقایق ثابت می باشند.

طول عمر امام مهدی عجل الله در پرتو قرآن کریم

اگر بخواهیم موضوع طول عمر را از نظر قرآن کریم بررسی کنیم انسان های بسیاری را می‌یابیم که خداوند متعال مقرر فرموده که قرن های طولانی زندگی کنند و اینجاست که طول عمر امام مهدی (عج) یک پدیده عادی و طبیعی جلوه می کند.خداوند در آیه ۱۴ سوره عنکبوت می‌فرماید: (ما نوح را به سوی قومش فرستادیم.پس او در میان آنها ۹۵۰ سال درنگ کرد و آنگاه آن قوم ستمکار را طوفان فرا گرفت.)
طبق این آیه دورانی که حضرت نوح در میان قوم خویش جنگ کرد،۹۵۰ سال بود.پس عمر او هنگامی که به پیامبری مبعوث شد چقدر بوده و پس از طوفان چه مدتی زیسته؟

در روایتی از امام صادق (ع) آمده که فرمودند: نوح ۲۳۰۰ سال زندگی کرده که ۸۵۰ سال آن قبل از مبعث و ۹۵۰ سال نیز در میان قومش بود و آنها را به زندگی خدا دعوت می‌کرد و ۵۰۰ سال هم بعد از آن بود که آب فروکش کرد و او از کشتی پیاده شد و ساختن شهرها را بنا نهاد و فرزندان خویش را در شهرها سکونت داد.
به هرحال واضح است که نوح (ع) طی قرن های طولانی به خواست خدای متعال زیسته است.

از امام سجاد (ع) نیز روایت شده که فرمودند: در قائم ما شیوه و سنتی از نوح (ع) است و آن طول عمر است.
قدرت خداوند در تحقق خواست حکیمانه اش،در داستان یونس نبی نیز تجلی پیدا می‌کند.در آیه ۱۴۲ و ۱۴۳ و ۱۴۴ سوره صافات میخوانیم:
(پس نهنگ او را به کام خود فرو برد و او مورد ملامت مردمش بود. و اگر او از ستایشگران خدا نبود،تا روز قیامت در شکم نهنگ باقی می‌ماند.)
از این آیه نیز استفاده می‌شود که خداوند متعال قادر است در مکانی که حتی در آن هوا و غذا و چیزی از لوازم زندگی و ادامه آن نباشد،نه تنها انسان را از مرگ حفظ کند بلکه از هضم شدن در شکم نهنگ و تبدیل شدن به جزئی از پیکر نهنگ تا میلیون ها سال نیز محفوظ بدارد.
با توجه به این، آیا خداوند متعال قادر نیست که ولی خویش را از مرگ محافظت کند و صدها سال به او عمر دهد؟

طول عمر امام مهدی عجل الله از دیدگاه عقیدتی

اگر به عمر از دیدگاه عقیدتی بنگریم آن را یک امر عادی می بینیم. هرکس به خداوند ایمان داشته باشد,معتقد است که پایان عمر دست خداست. معنای این سخن این است که خداوند عمر هرموجود زنده ای را مقدر می فرماید و بر طولانی ساختن عمرها همانقدر تواناست که در کوتاه کردن عمر قادر است. پس اگر خداوند برای یکی از بندگانش عمری طولانی را مقدر کرده،واضح است که همه امکانات مادی وخارق العاده را باهم برای طولانی ساختن عمر فراهم می آورد.

جسم انسان پس از مرگ پوسیده و متلاشی می شود و به صورت اجزای پراکنده و به کرم هایی تبدیل می شود. این اتفاق به صورت عادی و طبیعی است اما در همین حال ما در شهر قاهره (مصر) می بینیم که ده ها جسد مومیایی شده از دوران فراعنه تا به الان که هزاران سال از عمر آنها گذشته، دارای اعضا و اندام های بهم پیوسته هستند؛ به این قضیه شکستن قوانین طبیعی گفته نمی شود بلکه اثر گذاشتن یک موضوع طبیعی بر موضوع طبیعی دیگر است، زیرا مومیایی کردن با تعفن و متلاشی شدن تناقض دارد. اگر از مومیایی کردن اجسام بگذریم و به مرحله بالاتر از آن برسیم،حقایقی را خواهیم دید که مارا شگفت زده می کند. برای مثال قبور برخی از بندگان صالح خدا و ویران گشته و جسد آن ها به صورت تازه دفن شده یافته اند که هیچ تغییری نکرده، از جمله پیکر مرحوم شیخ صدوق را در یکی از مناطق تهران یافتند با اینکه از فوتشان ٩٠٠ سال می گذشت بدن اون سالم بود. در میان مردم با ایمان مشهور است؛ که هرکس بر انجام غسل جمعه مداومت کند،جسدش متلاشی نمی شود، بنابراین طبیعت برای خود موضوعی است و اراده خدا مافوق طبیعت است و فراتر از از مادیات و قوانین حاکم بر آن می باشد زیرا خداوند آفریدگار هر چیز طبیعی و هر ماده ایی است به هر صورت که بخواد آن را تغییر می دهد و به هر شکلی که بخواهد در آن دخل و تصرف می کند زیرا او به اشیاء و ویژگی و صفاتشان مسلط است.

بنابراین حضرت مهدی عجل الله در زندگی خود مسائل بهداشتی را رعایت کرده وآنچه را مفید و بی ضرر بوده را تناول کرده و از همه بیماری ها در امان بوده و سالم زندگی می کند و اعضا و جوارح ایشان با نشاط است و وظایف خود را به شکل احسنت انجام می دهند.بنابراین پیری و کهنسالی به جسم ایشان راه ندارد و از طراوت و شادابی برخوردار است و مانند جوانی کامل و نیرومند همه اعضای بدنش سالم است. همه این موارد به خاطر قابلیت و آمادگی و توانایی هایی است که خداوند متعال در جسم حضرت مهدی عجل الله به ودیعت گذاشته است و هر چقدر که بخواهد بر عمر ایشان میفزاید و سلامتی جسم او را از هر بیماری وآفت محافظت می نماید.

طول عمر امام مهدی عجل الله در پرتو علم و دانش روز

بر اساس آخرین مطالعات علمی بشر،میزان دقیق عمری که بشر امکان دارد زندگی کند مشخص نیست. زیرا برای طول عمر انسان،یک مرز مشخصی نیست. عمرهای گوناگون درزمانهای گذشته وفعلی،معیاری نیست که بتوان با آن معیار عمر انسان را سنجید،زیرا زندگی بیشتر با حوادث و فجایع و دردهایی همراه است که باعث کوتاهی عمر می شود؛عواملی مانند سوءتغذیه، هوای ناسالم، عدم رعایت اصول بهداشتی، بیماری های مرگبار و غم و اندوه فراوان، و یاحتی جنگها در انهدام زندگی بسیار موثرند.
مجله مصری المقتطف می نویسد: همه بافتهای اصلی دربدن حیوان قابلیت یک زندگی بی نهایت را دارند و انسان اگر در معرض عوارضی که رشته حیات او را می برد،قرار نگیرد برایش ممکن است تا هزاران سال زنده بماند.
آخرین چیزی که تاکنون ثابت شده، این است که انسان به سبب رسیدن به مرز هشتاد یا صدسالگی نمی میرد بلکه عوارضی که دامن گیر برخی از اعضای بدنش می گردد، سبب تلف شدن او است و چون این اعضا با اعضای دیگر در ارتباط هستند همه آنها می میرند. از این رو اگر علم بتواند این عوارض را از بین ببرد، دیگر مانعی در راه استمرار حیات انسان نمی ماند و می تواند صدها سال زندگی کند. هم چنان که می بینیم طب جدید امیدوار است که دارویی برای طول عمر به دست آورد واز پیری جلوگیری کند و از سلولهای بدن انسان محافظت نماید.

طول عمر در این زمان، به دلیل این که عمر انسان های امروزی کوتاه است، غیرممکن به نظر می رسد و اگر چیزی در نظر ما ناممکن باشد معنی اش این نیست که حتما غیرممکن است. مثلا مردمی که در گذشته مسافت یک هزار کیلومتر را درطول یک ماه طی می کردند، امروز همین مسافت را در یک ساعت با هواپیما طی می کنند. حال اگر کسی صدسال پیش به مردم می گفت که ممکن است این مسافت در یک ساعت طی شود،کسی حرف او را باور نمی کرد زیرا برخلاف چیزی بود که آن ها می پنداشتند.
امروزه نیز همینطور است وجوامع بشری، پدیده ها را بر اساس عادت های جاری می شناسند و نه براساس علوم علمی.
بیشتر مقیاس های علمی در این جهان ناشناخته اند و بشر هنوز نتوانسته است با علم خود به آن ها احاطه پیدا کند و تنها توانسته است ظاهر پدیده ها را بدون آن که اسباب و علل آن ها را بشناسد،درک کند. پس هر پدیده ای سببی دارد و آن سبب نیز دارای دلیلی است و به این ترتیب هر معلولی علتی دارد.اسباب و مسببات به طور تسلسل وار می باشند و نتوانسته است که سبب اصلی و علت العلل را بشناسد جز این که بگوید:آن قدرت و اراده خداوند سبحان است و نه چیز دیگر !

منابع:
کتاب امام مهدی (عجل) از ولادت تا ظهور نوشته علامه سید محمد کاظم قزوینی.
سوره عنکبوت آیه ۱۴.
سوره یونس آیه ۱۴۲،۱۴۳،۱۴۴.
تفسیر برهان ذیل آیه کریم_اکمال الدین ج۲ ص ۵۲۳.
مجله مصری المقتطف,در شماره سوم,سال ۱۳۷۹هجری قمری,در مقاله ای تحت عنوان:آیا انسان میتواند در دنیا جاودانه شود.