تفسیر آیه الکرسی (بخش چهارم)

تفسیر آیه الکرسی
تفسیر آیه الکرسی بخش چهارم و پایانی، کلمه مهم "کرسی" درج شده است که تفسیر بسیار گسترده ای دارد که به اختصار آن را توضیح داده ایم. تفسیر آیه 255 سوره بقره

در ادامه بخش اول تفسیر آیه الکرسی ؛ بخش دوم تفسیر  و بخش سوم تفسیر آیه الکرسی؛ اکنون بخش آخر را مطالعه فرمایید.

وسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَوُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ

 

ترجمه بخش چهارم آیه الکرسی

(آیه ۲۵۵ سوره بقره): قلمرو و حکومت او از آسمانها و زمین فراتر است و نگهداری زمین و آسمان برای او آسان و بی زحمت است، و او والا مرتبه و با عظمت است.

 

 وسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ

“حفص بن غیاث”، نقل می کند، از امام صادق علیه السلام پرسیدم: منظور از “وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ” چیست؟ فرمودند: منظور علم خداوند است.

کلمه ی “کرسی” دو معنای مهم دارد؛ ۱- منطقه ی قلمرو حکومت؛ یعنی خداوند بر همه آسمانها و زمین حاکم است و کرسی او مجموعه ی عالم ماده اعم از زمین و ستارگان و کهکشان و همه چیز است.۲- منطقه ی نفوذ علم؛ یعنی علم خداوند به همه آسمانها و زمین احاطه دارد و هیچ چیز از قلمرو علم او بیرون نیست.

 

و لاَ یَوُودُهُ حِفْظُهُمَا

یَوُودُهُ از ریشه ی “اَود” از به معنای مشقت و سختی و سنگینی است، و وقتی قبل از آن “لا” آمده است، پس معنا منفی می شود؛ یعنی هیچ سختی ای ندارد. ضمیر این عبارت به کرسی خداوند برمی گردد و معنا این است که حفظ و نگهداری آسمان ها و زمین برای خداوند سختی و مشقتی ندارد. انسان گاه از نگهداری چیزی خسته می شود اما قدرت او نامحدود است و خستگی در قدرت او جایی ندارد.

 

و هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ

و خداوندی که عظیم و بزرگ است، از هر گونه عیب و نقصان به دور است. هیچ کاری برای او مشکل نیست و هیچگاه از اراده و تدبیر جهان خسته و غافل نمی شود و علم او به همه چیز مسلط است.

چندین روایت حاکی از آن است که “آیه الکرسی” معروفه همین یک آیه و تا هو العلی العظیم است؛ از امام علی علیه السلام نقل شده که ضمن بیان فضلیت آیه الکرسی، از الله لا اله الا هو؛ شروع کرده تا و هوالعلی العظیم؛ خوانده اند.


درباره ما


تماس با ما

تماس با ما هر زمانآخرین پست ها

۱۳۹۷-۰۸-۲۹احادیث معصومین

هنگام سختی ها و مشکلات در کار و زندگی توکل کنیم؛ ایستادگی و مقاومت در کار داشته باشیم تا خداوند مهربان همیشه یار و یاورمان باشد.

۱۳۹۷-۰۸-۲۹احادیث نبوی

مردم آزاری موجب از بین رفتن حقی از دیگران است.مردم آزار نمیفهمد که حق الناس را به گردن خود می اندازد. بدتر از او کسی است که مردم از انتقاد به او میترسند.